Мини STEM проектите в часа по математика – Част 1
Мини STEM проектите в часа по математика – Част 1
Отличителна черта на STEM-подхода е, че трябва да има някакъв продукт в неговия край, който да демонстрира откривателството. Създаването на STEM-проекти базирани на математиката е трудна работа. Причината е, че всички известни ни STEM проекти използват математиката най-вече за някакви сметки по формули зададени от модели на природните науки. Това помага на природните науки, но никак не допринася за развитието на уменият по математика.
Нашата ще е да създаваме разнообразни продукти от категорията на STEM, които съществено да допринасят за подобряване на разбирането на математическите концепции изучавани в стандартната програма за обучение по математика.
В този пост ще разкажа за 3 мини STEM-проекта, заедно със сценарии за тяхното провеждане и ресурсното им обезпечаване. Проектите са за 5-и клас или за клуб по интереси 5-6 клас.
Проект 1: Обем на куб и паралелепипед.
Цел на проекта: Умения за свързване на обем представен чрез предмет от ежедневието и зададен с куб/паралелепипед
Необходими материали: Комплект пъзели за всеки ученик. Обща цена за 15 броя комплекти пъзели всеки с 8 парчета (4Х2) 35 лева. Работен лист можете да изтеглите от линка в края на поста.
Сценарий за провеждане на проекта:
- В час се припомнят формулите за обем на куб
- Припомнят се мерните единици за обем – кубичен метър, литър и техните производни – dm3; km3; mm3; ml
- Раздават се пъзелите и всеки ученик се опитва да ги сглоби.
- Коментира се кое с кое се свърза – ампулата с кубичен сантиметър, бутилката с кубичен дециметър и литър, чашата с милилитър, природни обекти като океана с кубичен километър. Попълват данните в таблица (виж работния лист наличен за изтегляне в края на поста)
- Приканват се учениците да си изберат подобен по вместимост на всеки предмет. Въвеждаме термина съизмерим по обем – когато два обекта могат да се измерят удобно с една и съща мерна единица. Например кен от 330 мл е съизмерим с чашата от 125 мл. Ампула от 1 кубичен сантиметър е съизмерима с кафеена или супена лъжичка, Индийския океан е съизмерим с Тихия океан, бутилката от 1 литър е съизмерима с пакет захар. Всеки записва в работния лист избрания от него предмет и неговата вместимост. За тези за които вместимостта не е известна се оставя за допълнително проучване. Например ако за природен феномен е избрано Черно море, то се поставя задача в дома да се попълни информацията след търсене в Интернет.
- На гърба на пъзела с чаша всеки рисува кенче от 330 мл (цилиндър) а на съответното парче учителят дискутира с учениците как да се изрази обема. Класът стига до идеята, че това ще е 1/3 от куб със страна 10 см. Коментира се, че това ще е паралелепипед с приблизителни измерения 10 см, 10 см, 3,3 см. Учителят го начертава на дъската, учениците го чертаят на парчето от пъзела.
- За работа у дома се поставя задача същото да се направи за останалите 3 пъзела.
- В началото на другия час всеки ученик трябва да представи сглобени създадените от него изображения и техните еквивалентни обеми върху работния лист
- По желание учениците си разменят пъзелите създадени от тях.
- По желание се организира изложба със създадените пъзели.
Линк за изтегляне на работен лист за проекта тук.
Линк за поръчка на пъзелите през контактната форма тук.
Очаквайте и следващите мини STEM проекти базирани на математиката.
Последвайте ни
Електронна Поща
marielastan4eva@gmail.com
Copyright © 2018 Мариела Станчева|Website Design by Blue Gem Studios
Recent Comments